Комунальне майно: хто і як розпоряджається власністю громади?

1273 0 1

Влітку цього року може пройти відразу два судових засідання, щодо оренди комунального приміщення. «Яблуком роздору» стало підвальне приміщення палацу культури ім.Т.Г.Шевченка, яке знаходиться у селищі Бородянка на вул. Паркова 1-А.

Позивачем в одній із справ стала Бородянська районна рада, відповідачем – колишній орендар. В інші справі навпаки позивач – колишній орендар, а Бородянська районна рада вже виступає відповідачем. Що стало причиною позовів? Як розгорталися події, що передували виникненню конфлікту? Та для кого саме підвальне приміщення палацу культури ім.Т.Г.Шевченка стало «яблуком роздору»?

«Ласий шматочок» для бізнесу

Комунальне приміщення по вулиці Паркова 1-А вже давно «не бачило» до себе такої уваги, як це трапилося цього року – коли було прийнято рішення провести конкурс щодо оренди комунального майна. Це підвальне приміщення палацу культури ім.Т.Г.Шевченка – колишній нічний клуб, площею 451,3 кв. м., – що знаходиться в центрі селища, тож не дивно що являється дуже привабливим для бізнесу. По закінченню договору оренди 24 лютого 2018 року у газеті «Вперед» було надруковано оголошення про наміри Бородянської районної ради передати в оренду об’єкт нерухомого майна. Рішення щодо пропозиції об’явити конкурс на оренду цього приміщення мала б подати постійна комісія районної ради з питань комунальної власності.

Сам конкурс був проведений 23 березня цього року, в ньому взяли участь всього два учасники ФОП Дяченко Р. В. та ФОП Джус І. П. Переможцем було визначено ФОП Дяченко Р. В., депутата Бородянського районної ради, члена постійної комісії районної ради з питань комунальної власності. Чому конкурс щодо такого «ласого шматочка» для бізнесу не проходив на офіційному порталі оприлюднення інформації prozorro.gov.ua? – Не відомо. Нагадаємо, що ProZorro згідно з Законом України «Про публічні закупівлі» є відкритим ресурсом, завдяки якому кожен мешканець Бородянського району та і України, загалом, має доступ до інформації з центральної бази даних про електронні тендерні торги.

Читайте ще:  Бородянські вогнеборці ліквідували загорання автомобіля

«ПроЗорро» чи не прозоро?

По сьогоднішній день, на жаль, проблемою багатьох населених пунктів України і, зокрема, Бородянщини є непрозорі конкурси. Офіційний портал prozorro.gov.ua існує з літа 2016 року та по сьогоднішній день одиниці перевели процес надання в оренду комунального майна в електронну систему. Така ситуація не може не викликати здивування, адже впровадження такого сучасного та зручного інструменту у наданні в оренду об’єктів комунальної власності дозволяє залучити ширше коло потенційних орендарів. А це в свою чергу сприяло б збільшенню вартості оренди комунального майна та відповідних надходжень до бюджету. Чому в цьому в не зацікавлена місцева влада залишається загадкою. Та, зважаючи на це, не дивно, що результатом проведеного конкурсу щодо оренди підвального приміщення палацу культури ім.Т.Г.Шевченка стало відразу два судових позови та велике питання щодо довіри громади місцевій владі. В чому ж причина позову? Та чому «орендна справа» набула такого резонансу? Будемо розбиратися.

З чого розпочалася «орендна справа»?

23 жовтня 2009 р. підвальне приміщення Бородянського палацу культури на підставі рішення Бородянської районної ради №435-28-У було орендовано ФОП Джус І.П. Загальна площа приміщення – 451,3 кв. м., строк оренди згідно підписаному договору між сторонами мав закінчитися 22.10.2017 р.

Цікаво, що згідно ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах. Крім того після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов’язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб його власника. Якщо ж власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору.

Читайте ще:  Жорстоке вбивство собаки обурило мешканців Білоцерківщини

Та, не дивлячись на зазначене у Законі України, Бородянською районною радою було прийнято рішення провести конкурс, обидві заявки на який надійшли із порушенням термінів подання, що зазначені в умовах проведення конкурсу, а значить мало стати причиною рішення про визнання конкурсу недійсним. В свою чергу конкурсна комісія аби не «втрачати місяць» та не проходити всю процедуру повторно вирішує просто проголосувати, щодо проведення конкурсу з поданими заявками.

Цікавим являється і той факт, що переможцем став Дяченко Р. В., який являється депутатом Бородянського районної ради від партії «Нові обличчя». Крім того він також є членом постійної комісії районної ради з питань комунальної власності, представники якої входили до конкурсної комісії, а значить у даному випадку мало бути заявлено про конфлікт інтересів, що ставить під сумнів, взагалі, його право брати участь у подібному конкурсі.

Тож не дивно, що ситуація, яка склалася, стала приводом для не одного позову до суду. А як результат замість виділення коштів на харчування дітей в навчальних закладах, пільг на проїзд, облаштування бібліотечних закладів, палива на шкільні автобуси, державні кошти підуть на судові тяжби.

Судовий позов від Бородянської районної ради

18 травня Господарським судом Київської області був ухвалений позов Бородянської районної ради до фізичної особи підприємця Джус І. П. про стягнення 47 310,92 грн. заборгованості по оренді підвального приміщення палацу культури ім.Т.Г.Шевченка. Підготовче засідання суду щодо згаданого позиву пройде вже 14 червня цього року.

Читайте ще:  Подарунки до нового навчального року

Судовий позов від ФОП Джус І. П.

В свою чергу ФОП Джус І. П. також готує позов до суду, де Бородянська районна рада вже виступить в якості відповідача. Колишній орендатор просить судову владу визнати недійсним конкурс на право оренди нежилого приміщення комунальної власності, а також зобов’язати Бородянську районну раду укласти договір оренди нежилого приміщення комунальної власності. Крім того, не вирішеним залишається питання щодо відшкодування ремонтних робіт в раніше орендованому підприємцем приміщенні, які були зроблені за погодженням Бородянської районної ради на загальну суму 446925 грн..

Натомість, цікаво, що при вирішенні питання про оголошення конкурсу на право оренди вищезазначеного приміщення районною радою не було вирішено питання вартості цього майна з урахуванням проведених поліпшень.

Що в «орендній справі» може стати точкою неповернення?

Своєрідною точкою неповернення у вищезазначених резонансних справах може стати рішення Бородянської районної ради на найближчій сесії.

Нагадаємо, що 4 червня 2018 року скликається чергова 27 сесія Бородянської районної ради VII скликання, на якій буде розглянуто питання про надання в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Бородянського району. Як проголосують за це питання депутати райради, будемо слідкувати. Та, варто зазначити, що аби не виникало спірних питань та не похитнулася довіра громади до місцевої влади вже давно варто було б розпочати роботу з формування відкритих баз даних, аби громадськість мала змогу якісно контролювати і аналізувати роботу влади. Тим паче сьогодні у всьому світі формується рейтинг інвестиційної привабливості всіх населених пунктів, одним із ключових критеріїв в якому буде відкритість даних того чи іншого міста, селища, села.

Теги: Бородянка, Бородянська районна рада, Джус, Дяченко, оренда комунального майна, палац культури ім.Т.Г.Шевченка Розділи: Бородянка, Новини
share TWEET SHARE share
Схожі публікації
Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *